Ogólnopolska pielgrzymka Rycerzy Kolumba z rodzinami na Jasną Górę.

 

 

W dniach 11 -12 października 2019 r. Rycerze Kolumba z Jurysdykcji Polskiej wraz ze swoimi rodzinami  spotkali się u stóp swojej Pani przy Jej Cudownym Wizerunku na Jasnej Górze.

Także liczna reprezentacja braci naszej rady wraz ze swoimi małżonkami, jak co roku,  modliła się przed obliczem Jasnogórskiej Pani aby powierzyć Jej nasz Zakon, nasze rodziny i Ojczyznę oraz  nasze dzieła , które realizujemy .

 

 

W tym roku na Jasną Górę przybyło ponad 600 braci wraz z rodzinami z całej Polski.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 19.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Modlitwą Różańcową , której rozważania tajemnic przygotowali i prowadzili bracia rycerze z Łomży. Następnie bracia pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim a po nim pozostali w Kaplicy Matki Bożej na indywidualnym nocnym czuwaniu.

W drugim dniu pielgrzymki w Sali o. Kordeckiego odbyło się spotkanie przybyłych pielgrzymów z Radą Stanową i zaproszonymi Gośćmi. Zebrani wysłuchali konferencji   Kapelana programowego Rycerzy Kolumba w Polsce  Ks. Wiesława Lenartowicza, przekazu  funkcjonariuszy Rady Stanowej oraz wystąpienia Delegata Stanowego brata  Tomasza Wawrzkowicza.

Gościliśmy na spotkaniu redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego  „ Niedziela” ks. dr Jarosława Grabowskiego, który w słowie skierowanym do zebranych powiedział m.in.

„ … dziś zadaniem wszystkich  wierzących  jest ukazanie pogubionemu światu prawdziwego obrazu Kościoła ‘’.

Wyraził podziękowanie ,że taką misję wykonują także Rycerze Kolumba. Spotkanie nasze nagrywane było przez realizatorów TV Niedziela.

Do zebranych przemówił także Gospodarz miejsca spotkania Przełożony Generalnego Zakonu Ojców Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego przybliżając nam genezę i działalność zakonu paulińskiego na świecie i w Polsce.

Miłym akcentem spotkania, jak co roku , było wręczenie nagród Rady Najwyższej dla rad które spełniły kryteria dla otrzymania Nagrody im. Kolumba, Nagrody im. ks. McGivneya  oraz osiągnęły status Najwybitniejszej Rady .  Spośród 117 Rad działających w Polsce kryteria do nagród spełniło 58 Rad.         Z radością informujemy ,że nasza Rada 14004  otrzymała  najwyższe wyróżnienie , nagrodę dla Najwybitniejszej Rady.  Nagrodę osobiście odebrał Wielki Rycerz naszej rady brat Jacek Grzegorzewski z rąk Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce brata Tomasza Wawrzkowicza .

Jak co roku  rycerze podjęli  pielgrzymkowe dzieło miłosierdzia wspierając potrzebujących. Tym razem bracia przywieźli ze sobą środki higieny osobistej w postaci pieluch, pieluchomajtek dla dorosłych i ofiarując je wsparli Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych " Hospicjum" p.w. Św. Ducha w Łomży. Hospicjum to opiekuje się ludźmi z chorobą nowotworową w jej terminalnej fazie.

Centralny punktem pielgrzymki była Msza Św. o godz. 12.30 W Jasnogórskiej Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ,której przewodniczył bp. Andrzej Przybylski w zastępstwie  Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce abpa Wacława Depo.

Uczestniczących w Eucharystii powitał podprzeor Jasnej Góry, znany nam jako wieloletni proboszcz parafii sanktuarium M. B. Pocieszenia w Błotnicy , o. Jan Poteralski .

W  poruszającej homilii   Ks. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski powiedział ;


" Szczególnie nisko chcę się dzisiaj ukłonić wszystkim żonom i dzieciom Rycerzy Kolumba, bo wy stanowicie najpewniejsze i najlepsze zaplecze dla rycerskiej posługi tych mężczyzn. Bez waszego wsparcia, modlitwy, zgody na służbę, czasem mobilizacji, ta dyspozycyjność Rycerzy Kolumba pewnie byłaby dużo pomniejszona"


cała homilia -


Na zakończenie Mszy Św. Delegat Stanowy brat Tomasz Wawrzkowicz dziękując  wszystkim za uczestnictwo  dokonał uroczystego Aktu Zawierzenia Matce Bożej Rycerzy Kolumba w Polsce.

Wspólna Droga Krzyżowa odprawiona przez pielgrzymujących braci z rodzinami na klasztornych Wałach zakończyła kolejną pielgrzymkę Rycerzy Kolumba Na Jasną Górę .

 

Zacni Bracia !


Już dziś zachęcam do wzięcia udziału w  tym  wspaniałym wydarzeniu gdzie autentycznie możemy poczuć naszą Jedność i Braterstwo, którego  my wszyscy tam doświadczyliśmy .

Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę odbędzie się w dniach 9-10października 2020r.  Nie może nas tam zabraknąć !.

 

 

 

-OBEJRZYJ VIDEO        

 Z braterskim pozdrowieniem

Vivat Jezus !

Andrzej Kacak

Kanclerz Rady 14004

 
Nasze inicjatywy

 

 

 

Bal charytatywny